Jak wygląda lot balonem ? 

KUP VOUCHER NA PREZENT

534 303 700

Loty widokowe balonem

rezerwacje@lotybalonem.com

+48 534 303 700

strefa pasażera

Balon na linach podczas pokazu. Piknik lotniczy i obszar potrzebny do zorganizowania lotów balonem

jaki teren jest potrzebny aby zorganizować loty na linach? 

Szczegółowy kalendarz pokazujący o jakiej porze dnia można bezpiecznie latać balonem w zależności od pory roku

Dla takiej atrakcji potrzebna jest trawiasta powierzchnia o minimalnym wymiarze 50x50m. Teren nie może się znajdować pod liniami wysokiego napięcia oraz w ich bezpośrednim sąsiedztwie. Łąka lub boisko nie powinno posiadać przeszkód terenowych w postaci słupów, drzew, lamp, ławek itp. oraz nie powinien się na nim znajdować materiał który mógłby uszkodzić powłokę podczas napełniania np gruz lub ostre przedmioty. Balon jest kotwiczony do ziemi przy pomocy wkręcanych grajcarów  lub liny są przymocowywane do solidnych punktów poza obszarem lotów.

Balon jest najbezpieczniejszym statkiem powietrznym jaki wymyślił człowiek. Wszystkie zabezpieczenia są znacznie przewymiarowane, ilość zabieranego paliwa jest co najmniej dwukrotnie wyższa niż potrzeba do lotu, a układ zasilania jest zdublowany, co w połączeniu z dobrą pogodą sprawia że jest to niezwykle bezpieczna aktywność. Nigdy nie latamy pod presją. Nasi piloci posiadają wieloletnie doświadczenie, licencje zawodowe, a sprzęt jest pod ścisłą kontrolą Urzędu Lotnictwa Cywilnego oraz certyfikowanej organizacji obsługowej. 

Dość częstą obawą wśród przyszłych pasażerów jest to, że przyleci ptak, przekłuje dziobem powłokę, a balon utraci powietrze i spadnie jak w kreskówce.

Oczywiście jest to niemożliwe :-) Materiał z jakiego wykonana jest powłoka to niepalny poliester ripstopowany potrójną nicią na krzyż, który jest bardzo wytrzymały oraz odporny na prucie. Cały balon obszyty jest 24 taśmami nośnymi o wytrzymałości kilku ton każda. Kosz jest w oplocie z lin stalowych przypiętych 4 karabinkami do powłoki o wytrzymałości 12 ton. W powłoce znajduje się 5400 kg powietrza które podgrzewamy do 100°C palnikami o łącznej mocy 7,8 MW generowanej przy 6 barach ciśnienia, Dzięki czemu masa startowa balonu obejmująca pasażerów, paliwo i wagę sprzętu może sięgać 1520 kg.

Pasażer musi być osobą w dobrej formie psychoruchowej. Nie może znajdować się pod wpływem alkoholu lub innych środków wpływających na jego stan fizyczny i psychiczny. Minimalny wzrost pasażera to 115 cm, w praktyce 5-latki lub starsi. Osoby niepełnoletnie muszą znajdować się pod opieka swoich opiekunów prawnych. Lot balonem nie jest zalecany dla osób po niedawno przebytym zawale serca, operacjach, problemach z biodrami, kręgosłupem, kolanami, dla kobiet w ciąży i połogu. W razie wątpliwości prosimy o skontaktowanie się ze swoim lekarzem prowadzącym, który najlepiej zna możliwości i ograniczenia pasażera.

Czy lot balonem jest bezpieczny ? 

Jakie są przeciwwskazania do lotu ?

W jakich warunkach nie latamy balonem ? 

• podczas opadów atmosferycznych oraz ograniczonej widoczności.

• jeśli istnieje ryzyko wystąpienia burzy (rozbudowane chmury konwekcyjne) oraz niedostateczna separacja od tego typu chmur.

• gdy prędkość wiatru przyziemnego przekracza 4 m/s - 15 km/h w przypadku lotów swobodnych lub 2m/s - 7,5 km/h w przypadku lotów na uwięzi. Jeśli występuje ryzyko wystąpienia uskoków wiatru oraz wiatru gradientowego o znacznej sile.

Balonem na ogrzane powietrze można latać przez cały rok. Każda pora roku ma swoje niepowtarzalne atuty widokowe. Ze względu na termikę od marca do listopada loty wykonuje się o wschodzie lub zachodzie słońca. 

W jakich warunkach i porach roku można latać balonem ? 

To bardzo przyjemne odczucie płynięcia po niebie w zupełnej ciszy przerywanej jedynie dźwiękiem palników. Przemieszczając się swobodnie po niebie podziwiamy przyrodę z nieznanej dotąd perspektywy lotu ptaka.

Częstą obawą przyszłych pasażerów, w chłodniejszych porach roku, jest możliwość zmarznięcia podczas lotu. Dzięki palnikom i 4500 metrów sześciennych gorącego powietrza zamkniętego w powłoce balonu, w koszu jest kilka stopni cieplej niż w otaczającym go powietrzu. Dodatkowo ponad przyziemną inwersją jest ono bardziej suche i leci się w łożu wiatru. 

Zdarza się to niezwykle rzadko. Związane jest to z brakiem możliwości zmiany kierunku lotu poza to co oferuje wiatr w danym dniu. Dlatego zawsze za balonem podąża nasza ekipa naziemna i po lądowaniu odwozimy pasażerów na miejsce spotkania. 

Jak wygląda lądowanie balonem? 

Czy wylądujemy w tym samym miejscu ? 

Podczas lotu rekreacyjnego wysokość zmienia się w zależności od prędkości i kierunków wiatru oraz mijanych obiektów na trasie przelotu. Zazwyczaj nie przekraczamy wysokości 600-1000 m nad grunt. Jest to optymalna perspektywa do podziwiania otaczających widoków. Przebyty dystans jest zależny od prędkości wiatru, najczęściej jest to 10-15 km. Może być również 2 km, jeśli latamy w klinie wyżowym lub 30 km, jeśli siła wiatru znacznie przyrasta wraz z wysokością.

pasażerowie podziwiają widoki z kosza balonowego podczas lotu nad Sandomierzem i podczas wysokiego lotu zaręczynowego.
Mężczyzna wsiada do balonu, kobieta wsiada do balonu na lot grupowy. Przygotowanie do startu.

Do tej czynności wykorzystujemy stopnie w burcie oraz przytrzymujemy się podpór palnika. Prosimy o wcześniejszą informację jeśli pasażer może wymagać pomocy przy wsiadaniu. 

Zalecamy ubiór sportowy i dostosowany do warunków panujących na ziemi. Na lot można zabrać ze sobą mały plecak lub torebkę, aparat fotograficzny, wodę.

Zazwyczaj lot balonem trwa około 1 godziny (+/- 15 min). Natomiast cała przygoda trwa około 3-4 godzin. 

Jeśli pasażerom towarzyszą osoby, które zostają na ziemi i mają możliwość przemieszczania się za balonem swoim pojazdem, to można zaoszczędzić około godziny z całej akcji. Na miejscu lądowania nie trzeba wtedy czekać aż złożymy balon i wrócimy na miejsce zbiórki.

Po ustaleniu szczegółów dotyczących daty i miejsca lotu, w wyznaczonym miejscu i czasie , następuje spotkanie naszej ekipy z pasażerami. Pasażerowie zostają przewiezieni na miejsce startu i rozpoczyna się proces rozkładania i przygotowania balonu do lotu. Na znak pilota pasażerowie wchodzą do kosza, gdzie przechodzą szkolenie w zakresie bezpieczeństwa lotu. Po lądowaniu pasażerowie zostają odwiezieni na miejsce zbiórki.

Jak wysoko i daleko lata balon? 

Jak się wsiada do balonu ? 

Jak przygotować się do lotu ? 

Ile trwa lot balonem ?

Jak wygląda oferowany przez nas lot ?

W zależności od prędkości wiatru wybieramy odpowiednio długie pole, aby balon mógł bezpiecznie wylądować. Przy słabym wietrze balon przyziemia delikatnie. Przy szybszym wietrze, należy się pewnie trzymać uchwytów sznurowych wewnątrz kosza. Zbiorniki i podłoga obłożone są pianką, która skutecznie amortyzuje wstrząsy. Do momentu wypuszczenia odpowiedniej ilości powietrza z powłoki, balon jest ciągnięty po podłożu w pozycji pochylonej. 

Balon czarna perła Bonafida lecąca na tle błękitnego nieba

Najczęściej zadawane pytania

Rejestracja

vouchera

Instrukcja

bezpiecz.

Regulamin

lotów