534 303 700
Loty widokowe balonem
Regulamin lotów widokowych balonem
1.Postanowienia ogólne
Regulamin określa wzajemne obowiązki operatora i pasażera w zakresie wykonania usługi lotu widokowego zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Na cele Regulaminu przyjmowane są niniejsze definicje:
Dowódca – pilot dowódca wyznaczony przez operatora na konkretny lot.
Lot widokowy na uwięzi – lot balonem, który jest zakotwiczony w podłożu poprzez system przytrzymujący w wyznaczonym miejscu operacji lotniczej, w którym bierze udział pasażer.
Lot widokowy grupowy – lot balonem, który nie jest zakotwiczony do podłoża, w którym bierze udział grupa co najmniej 4 osób zgłaszających się niezależnie od siebie.
Lot widokowy na wyłączność (indywidualny)– lot balonem, który nie jest zakotwiczony do podłoża, w którym bierze udział zorganizowana grupa osób zgłaszająca się wspólnie. W locie indywidualnym operator nie ma prawa dobrać dodatkowych osób spoza zorganizowanej grupy.
Miejsce operacji lotniczej – wybrane przez dowódcę miejsce do wykonania startu, lądowania lub lotów widokowych na uwięzi.
Operator – Bartosz Kuziora prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą PPHU Bartosz Kuziora ul. ks. J. Skoczyńskiego 11A/22 37-450 Stalowa Wola NIP: 8652177757.
Pasażer – każda osoba, która na podstawie zakupionego vouchera, złożonego zamówienia lub uprawnienia wynikającego z innego stosunku prawnego (np. umowy z innym podmiotem) jest uprawniona do odbycia lotu w charakterze pasażera.
Voucher – potwierdzenie zakupu usługi od operatora.
Każda osoba korzystająca z usług operatora w zakresie lotu widokowego jest zobowiązana przestrzegać postanowienia regulaminu.
Operator wykonuje loty widokowe zgodnie z przepisami ustawy z dnia 3 lipca 2002 r. Prawo lotnicze (t. jedn. Dz. U. z 2018 r., poz. 1183 ze zm., dalej: „Prawo lotnicze”) a także przepisami Rozporządzenia Komisji (UE) 2018/395 z dnia 13 marca 2018 r.
Operator przestrzega zasad wykonywania lotów określonych w regulaminie.
2. Rezerwacja i sprzedaż vouchera
Zakup vouchera może nastąpić bezpośrednio u operatora lub w systemie pośrednictwa sprzedaży.
Sprzedaż vouchera następuje w momencie płatności za wybrany wariant oferty przedstawionej przez operatora.
Sprzedaż Vouchera może odbyć się w drodze:
a. Płatności bezpośrednio u operatora w kasie lub na podany przez niego firmowy rachunek bankowy,
b. Płatności w elektronicznym systemie sprzedaży autoryzowanym przez operatora,
Dowodem sprzedaży jest otrzymanie potwierdzenia zaksięgowania płatności lub samego vouchera w wersji papierowej lub elektronicznej.
Koszt dostawy vouchera ponosi operator.
Do 14 dni od zakupu vouchera istnieje możliwość jego zwrotu. Wówczas zwrot kosztów vouchera odbywa się w pełnej kwocie, bez dodatkowych potrąceń z tytułu kosztów pracy Działu Obsługi Klienta oraz Działu Księgowości.
Do 7 dni przed wyznaczoną datą realizacji lotu można wymienić zakupiony voucher w ramach tej samej ceny lub za dodatkową opłatą na innego rodzaju lot.
Osoby ważące powyżej 110 kg obowiązuje dopłata w wysokości 50% wartości vouchera. Dopłata nie obowiązuje w przypadku lotu widokowego na wyłączność gdy łączna waga pasażerów lotu nie przekracza 340 kg.
Zakup vouchera na lot upoważnia do wzięcia udziału w locie widokowym balonem oferowanym przez firmę PPHU Bartosz Kuziora na zasadach określonych w ofercie i regulaminie.
Do każdego vouchera dołączony jest Regulamin lotów widokowych, z którym każdy pasażer obligatoryjnie musi się zapoznać i go zaakceptować.
Zakup vouchera jest równoznaczny z akceptacją regulaminu lotów widokowych przez kupującego i pasażera.
Podpis pasażera na liście pasażerskiej przed lotem jest jednoznaczny z przeczytaniem i akceptacją warunków regulaminu lotów widokowych balonem.
3. Realizacja vouchera
Ważny voucher uprawnia pasażera do odbycia lotu widokowego w ramach działalności operatora, na zasadach określonych w ofercie, regulaminie i na voucherze.
Voucher jest ważny, jeżeli w systemie operatora widnieje opłacona zaliczka i nie został wcześniej wykorzystany.
Voucher jest ważny 12 miesięcy od dnia zakupu lub rezerwacji (płatność gotówką po locie). Po upływie ważności vouchera Operator nie jest zobowiązany do realizacji jakichkolwiek świadczeń na rzecz pasażera, a pasażerowi nie przysługują żadne roszenia wobec operatora w związku z wykonaniem lotu widokowego.
Voucher traci swoją ważność w trybie natychmiastowym w przypadku naruszenia postanowień regulaminu lub naruszeniem zasad bezpieczeństwa określonych w regulaminie ze strony pasażera.
Voucher obejmuje rodzaj lotu widokowego wskazanego w ofercie. Voucher jest realizowany na okaziciela lub wskazaną przez niego osobę po wcześniejszym uzgodnieniu z operatorem.
Aby aktywować voucher i ustalić termin lotu, pasażer musi się zarejestrować wypełniając stosowny formularz w dziale "Rejestracja vouchera" na minimum trzy miesiące przed upływem daty ważności vouchera.
Pasażer, po aktywacji vouchera w systemie rejestracji, może również zarezerwować termin lotu widokowego po wcześniejszym kontakcie z operatorem na dane kontaktowe wskazane na voucherze. Termin wykonania lotu widokowego będzie uzależniony od warunków atmosferycznych a także możliwości operacyjnych i technicznych operatora.
Zwrot kosztów vouchera lub bezkosztowe przedłużenie terminu jego ważności może się odbyć w następujących przypadkach:
jeżeli pomimo 3-krotnego stawienia się na miejscu przewidywanego startu balonu i potwierdzenia tego faktu na blankiecie vouchera przez dowódcę balonu, lot nie dojdzie do skutku.
W pozostałych przypadkach decyzja o zwrocie należy do firmy PPHU Bartosz Kuziora i zwykle odbywa się z potrąceniem opłaty manipulacyjnej - 30% ceny brutto vouchera.
Przedłużenie terminu ważności vouchera może odbyć się tylko za zgoda operatora.
Rezerwacja na loty grupowe dotyczy terminów proponowanych przez operatora.
Operator nie zwraca kosztów vouchera:
po upływie 14 dni od jego zakupu,
gdy posiadacz vouchera dostał go w prezencie i nie chce go wykorzystywać ani przepisać na inną osobę, a upłynął czas 14 dni od zakupu vouchera,
posiadacz vouchera nie zdążył skorzystać z lotu w przedziale czasowym umieszczonym na voucherze,
posiadacz vouchera zgłosił chęć wykorzystania biletu tuż przy końcu przedziału czasowego, w którym był ważny i ze względu na warunki atmosferyczne bądź inne zlecenia nie zdążył skorzystać z atrakcji.
4. Zmiana terminu i odwołanie lotów widokowych
Pasażer może odwołać umówiony lot widokowy najpóźniej 3 dni przed ustalonym terminem. Zachowanie wskazanego terminu uprawnia pasażera do dokonania zmiany terminu lotu widokowego, przy czym zmiana może nastąpić nie więcej niż 2 razy. Na 3 dni przed planowanym lotem operator kontaktuje się z pasażerem w celu potwierdzenia terminu.
Brak wyznaczenia przez pasażera terminu lotu widokowego w terminie wskazanym w § 3 ust. 3 jest równoznaczne ze zrealizowaniem vouchera.
Rezygnacja z lotu przez pasażera w okresie krótszym niż 72 godziny przed umówioną godziną spotkania oznacza utratę możliwości ponownego skorzystania z vouchera.
Odwołanie lotu przez pasażera z przyczyn losowych, czyli od niego niezależnych, w okresie krótszym niż 72 godzin przed umówioną godziną spotkania oznacza utratę możliwości ponownego skorzystania z vouchera.
Niestawienie się na miejscu zbiórki w dniu lotu wiąże się z utratą vouchera i uznaniem, że lot został zrealizowany.
Operator może odwołać lot widokowy z powodu:
a. Niekorzystnych warunków meteorologicznych,
b. Usterki technicznej,
c. Niedyspozycji jednej z osób wymaganych do realizacji lotu widokowego,
d. Rezygnacji osób z lotu jeżeli pozostała liczba uczestników nie pozwala na osiągnięcie odpowiedniej masy startowej balonu zgodnie z instrukcją użytkowania w locie a nie ma możliwości zapewnienia innego balonu,
e. Innych okoliczności wpływających negatywnie na poziom bezpieczeństwa, m.in. zmian w strukturze aktywnych sektorów w przestrzeni powietrznej, braku dostępności wybranego miejsca operacji lotniczej.
Operator może odwołać lot widokowy z innych ważnych przyczyn, które nie wpływają na poziom bezpieczeństwa operacji lotniczej ale są związane z przedmiotem działalności operatora.
W przypadku prognozowanych niekorzystnych warunków meteorologicznych operator poinformuje o nich pasażera w dniu poprzedzającym zaplanowany lot. Jeżeli pasażer mimo otrzymanych informacji wyrazi chęć przyjazdu dowódcy i obsługi balonu w wyznaczone wcześniej miejsce operacji lotniczej, a lot się nie odbywa z uwagi na niekorzystne warunki meteorologiczne, to pasażerowi nie przysługuje prawo zwrotu ceny vouchera ani prawo zmiany terminu lotu widokowego.
Odwołanie lotu widokowego w sytuacjach określonych w ust. 6 i 7 obliguje operatora do wyznaczenia nowego terminu lotu widokowego. Nowy termin zostanie ustalony z pasażerem indywidualnie.
W przypadku odwołania i zmiany terminu lotu widokowego z powodów wskazanych w ust. 6 i 7, operator nie jest zobowiązany do ponoszenia dodatkowych kosztów pasażera (zakwaterowanie, pokrycie kosztów przejazdu, wyżywienia itp.).
Operator może odwołać lot widokowy z powodu naruszenia postanowień regulaminu przez pasażera, w szczególności określonych w § 8 i § 9. W takim przypadku operator nie ponosi żadnej odpowiedzialności wobec pasażera, a voucher uważa się za zrealizowany.
Sposoby zmiany terminów lotów, które wykonywane będą na zlecenie innych podmiotów zostaną określone w osobnej umowie.
5. Organizacja lotów widokowych
Loty widokowe są organizowane w miejscu operacji lotniczej odpowiedniej do jej wykonania, wyznaczonej przez operatora.
Z uwagi na specyfikę wykonywania operacji lotniczych balonem na ogrzane powietrze, nie ma możliwości zagwarantowania precyzyjnego miejsca lądowania. Miejsce lądowania jest wybierane w czasie lotu przez dowódcę.
W lotach wolnych długość lotu podana na voucherze oraz trasa jest orientacyjna i zależy od warunków atmosferycznych. W przypadku konieczności zapewnienia bezpieczeństwa operacji lotniczej dowódca ma prawo podjąć decyzję o lądowaniu przed upływem wskazanego na voucherze czasu lotu lub o zmianie planowanej trasy lotu. Pasażerowi nie przysługują wobec operatora żadne roszczenia związane ze zmianą czasu lotu lub trasy lotu wolnego.
Loty widokowe balonem na uwięzi wykonywane są w jednym miejscu, gdzie balon jest zakotwiczony do podłoża.
W lotach na uwięzi dowódca podejmuje decyzję o czasie trwania oraz wysokości, na jaką może wznieść się balon. Z uwagi na warunki meteorologiczne balon może wznieść się na wysokość niższą niż pierwotnie zakładana. Pasażerowi nie przysługują wobec operatora żadne roszczenia związane ze zmianą wysokości lotu.
Pasażer jest zobowiązany do punktualnego stawienia się w ustalonym przez operatora miejscu spotkania poprzedzającego lot widokowy. W przypadku spóźnienia pasażerów powyżej 15 minut i nie dotarcia na wyznaczone miejsce operator ma prawo odmówić udziału w locie pasażerowi, a prawo zwrotu opłaty za niewykorzystany voucher w tej sytuacji nie przysługuje.
Osoba wskazana przez operatora udziela pasażerowi instrukcji z zakresu:
a. Sposobu wykonania lotu, zachowania się w powietrzu i w koszu balonu,
b. Materiałów zakazanych do wniesienia na pokład balonu,
c. Zasad zachowania się w sytuacji niebezpieczeństwa,
d. Poruszania się po miejscu operacji lotniczej,
e. Innych zagadnień związanych z bezpieczeństwem operacji lotniczej.
Pasażer musi podać swoją aktualną wagę, a w przypadku polecenia dowódcy poddać się ważeniu w celu możliwości obliczenia arkuszu masy i wyważenia. W przypadku odmowy podania wagi lub poddania się ważeniu, dowódca ma prawo odmowy zabrania takiej osoby na pokład bez prawa do zwrotu wartości vouchera.
Od momentu zajęcia miejsca w koszu do czasu jego opuszczenia po zakończonym locie pasażer ma obowiązek bezwzględnego wykonywania wszystkich poleceń dowódcy. W czasie startu, lotu i lądowania, dowódca jest osobą uprawnioną do podejmowania każdej decyzji związanej z wykonaniem lotu lub jego zakończeniem.
Po lądowaniu pasażer może opuścić balon tylko po jego zatrzymaniu i udzieleniu zgody przez dowódcę.
Każdy pasażer jest ubezpieczony przez operatora do wysokości 250 000 SDR.
Pasażer ma obowiązek przytrzymywania się uchwytów wtedy, kiedy nakaże mu to dowódca.
Powrót na miejsce startu odbywa się po złożeniu balonu, samochodem pomocniczej ekipy naziemnej nadzorującej przebieg lotu.
Całkowity czas od momentu startu do chwili powrotu na miejsce wynosi zwykle ok. 3-4 godzin, lecz w wyjątkowych sytuacjach spowodowanych np. trudnym terenem, może ulec wydłużeniu. Pasażerowie powinni być więc przygotowani na taką ewentualność.
Ubiór pasażerów jest w zasadzie dowolny, powinien być jednak dostosowany do pory roku i dnia, uwzględniać możliwość swobodnego poruszania się w terenie oraz możliwość uczestniczenia w czynnościach związanych z przygotowaniem balonu do lotu i jego składaniem po lądowaniu. Wskazane są długie spodnie i długie rękawy oraz pełne obuwie.
Udział w locie widokowym jest możliwy dla osób, których dane zostały prawidłowo wpisane w odpowiednie rubryki listy pasażerskiej i które zaakceptowały warunki udziału w locie własnoręcznym podpisem w obecności dowódcy balonu.
Dzieci od 125 cm wzrostu do 14-go roku życia mogą odbywać lot jedynie w towarzystwie swoich prawnych opiekunów. Osoby niepełnoletnie, powyżej 14-go roku życia, chcąc odbyć lot balonem, muszą przybyć na miejsce startu w towarzystwie swojego prawnego opiekuna, który w obecności dowódcy złoży własnoręczny podpis na liście pasażerskiej.
Balonem nie mogą polecieć dzieci poniżej 125 cm wzrostu, kobiety w ciąży oraz osoby, których zachowanie wskazuje, że są pod wpływem alkoholu, narkotyków lub innych podobnie działających środków. Lot nie jest wskazany dla osób z osteoporozą oraz z poważnymi schorzeniami układu szkieletowo-mięśniowego. Raz na kilkanaście lotów lądowania bywają nieco twardsze lub odbywają się z przewróceniem kosza. Jest to sytuacja zupełnie normalna i nie stanowiąca poważniejszego zagrożenia, ale zarówno małe dzieci jak i dorośli cierpiący na w/w schorzenia mogliby podczas nich odnieść kontuzje.
Na pokład balonu pasażerowie nie mogą zabierać broni, materiałów pirotechnicznych i łatwopalnych oraz innych niebezpiecznych przedmiotów i substancji.
Od chwili przybycia na miejsce spotkania, aż do zakończenia lotu pasażerowie powinni stosować się bezwzględnie do poleceń dowódcy balonu.
6. Zasady wykonywania lotów widokowych
Szacunkowy czas trwania lotu wolnego wynosi od 35 do 75 min, jednak faktyczny czas lotu może ulec zmianie ponieważ jest bezpośrednio związany z panującymi warunkami meteorologicznymi oraz siłą i kierunkiem wiatru.
Lotów widokowych nie wykonuje się:
a. W warunkach IMC,
b. Wcześniej niż wschód słońca i później niż zachód słońca,
W czasie lotu widokowego pełną władzę i decyzyjność ma dowódca.
Loty balonowe są całkowicie uzależnione od warunków atmosferycznych oraz zezwoleń służb ruchu lotniczego.
W zgodzie z obowiązującymi zasadami i przepisami dotyczącymi ruchu lotniczego pilot będący dowódcą balonu może opóźnić lub nawet odwołać planowany start albo przerwać lot jeżeli uzna, że jego wykonanie bądź kontynuowanie może stanowić zagrożenie dla życia lub zdrowia pasażerów.
Starty do lotów z pasażerami wykonywane są wyłącznie przy bardzo stabilnych i przewidywalnych warunkach meteo, przy braku opadów, przy wietrze przyziemnym nie przekraczającym 4 m/s, podstawie chmur nie niższej niż 200 m.
Ze względu na specyficzne warunki atmosferyczne wymagane dla bezpiecznego lotu, starty balonów w sezonie letnim odbywają się tuż po świcie oraz późnym popołudniem na około 2 godziny przed zachodem słońca. Zimą zwykle nie ma takich ograniczeń.
Przed lotem Pasażerowie biorą udział w szkoleniu prowadzonym przez pilota z zasad bezpiecznego zachowania się od momentu przybycia na lot do momentu zakończenia składania sprzętu po lądowaniu.
Pasażerowie przez cały czas przygotowań sprzętu, startu, lotu, do momentu ogłoszenia zakończenia lądowania bezwzględnie wykonują polecenia dowódcy statku powietrznego.
Pasażerowie przybywają na lot w strojach wygodnych, sportowym obuwiu, stosownym do pory roku i dnia, wskazane są ciemne kolory ze względu na możliwość opadania sadzy z palników, mile widziane nakrycie głowy.
Pasażerowie przed lotem podpisują listę uczestników lotu, kwitując niniejszym, że zapoznali się z regulaminem lotów oraz zrozumieli szkolenie przeprowadzone przez pilota, w szczególności szkolenie z zakazu zabierania na pokład materiałów niebezpiecznych i będą stosować się do jego poleceń oraz w locie uczestniczą na własną odpowiedzialność zdając sobie sprawę z ryzyka wiążącego się z lotem balonem i nie będą rościć praw większych niż zawarte jest w ubezpieczeniu lotniczym.
Na pokład balonu wchodzą tylko osoby które przeszły szkolenie przed lotem i podpisały listę uczestnictwa w locie.
Z pokładu balonu kategorycznie nie wolno wykonywać zrzutów jakichkolwiek przedmiotów.
7. Bezpieczeństwo lotów widokowych
Przed rozpoczęciem lotu widokowego pasażer lub prawny opiekun pasażera, jeśli pasażer jest osobą niepełnoletnią, składa dowódcy albo operatorowi pisemne oświadczenie o charakterze udziału w locie, zawierające jednocześnie potwierdzenie zapoznania się regulaminem.
W czasie lotu widokowego w sytuacji zagrożenia, pilot balonu może odstąpić od określonych procedur jeżeli wymagają tego okoliczności i ma to zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa.
Ze względów bezpieczeństwa w podniebną podróż nie zabieramy:
Kobiet w ciąży
Dzieci poniżej 125 cm wzrostu
Osób, które nurkowały na 48 godzin przed lotem
Osób będących pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających
Osoby mające silny lęk wysokości i przestrzeni
Prosimy o osobistą konsultacje z swoim lekarzem prowadzącym w przypadku:
- Osób z odbytym niedawno urazy ortopedycznym oraz osób które w ciągu ostatnich 2 miesięcy przeszły zabieg chirurgicznych z pobytem w szpitalu
- Osób z chorobami układu krążenia i oddechowego oraz nadciśnieniem
- Osób z chorobami przewlekłymi, których objawy mogą nasilić się w sytuacjach stresowych
- Osób z osteoporozą i innymi chorobami układu kostnego
8. Obowiązki i zachowanie pasażera
Pasażer ma obowiązek stosowania się do poleceń dowódcy.
Pasażer nie może dotykać żadnych przyrządów pokładowych w balonie oraz zaworów na zbiornikach z paliwem, przewodów paliwowych, lin, palnika ani w inny sposób wpływać na czynności dowódcy.
Dowódca ma obowiązek odmówić zabrania pasażera znajdującego się pod wpływem alkoholu lub narkotyków. Pasażer nie może w balonie ani w jego pobliżu palić papierosów ani innych wyrobów tytoniowych.
Pasażer musi przed lotem widokowym podać dowódcy aktualną wagę oraz informacje o stanie zdrowia (nadciśnienie, padaczka, choroby serca itp.).
Dopuszczalne jest zabranie na lot widokowy aparatu/kamery/telefonu, przy czym przedmioty te nie mogą utrudniać wykonywania czynności dowódcy. O możliwości utrudniania wykonywania czynności decyduje tylko dowódca. Za pozostawione poza balonem przedmioty operator nie bierze odpowiedzialności.
W przypadku naruszenia przepisów określonych w ust. 1-5 Dowódca może odmówić wykonania operacji lotniczej lub lądować wcześniej niż było to planowane.
Pasażer ma obowiązek podania swoich danych osobowych osobie wskazanej przez operatora. Pasażer ma obowiązek bezwzględnego wykonywania poleceń dowódcy oraz osób wskazanych przez operatora do obsługi klientów.
Osoby niepełnoletnie mogą odbyć lot widokowy tylko po okazaniu pisemnej zgody co najmniej jednego opiekuna prawnego lub w jego obecności. Dzieci do ukończenia 14 roku życia muszą być pod opieką co najmniej jednego opiekuna prawnego.
Kobiety w ciąży są zobowiązane poinformować dowódcę o swoim stanie.
Pasażerowie mają prawo, po krótkim przeszkoleniu, do uczestniczenia w procesie przygotowywania balonu do lotu oraz jego składania po locie.
Po przybyciu na miejsce startu pasażerowie oraz osoby towarzyszące powinny stosować się do poleceń pilota oraz członków załogi. W bezpośredniej bliskości balonów obowiązuje zakaz palenia oraz używania otwartego ognia. Należy uważać na manewrujące pojazdy, pracujące wentylatory do napełniania balonów oraz liny które mogą się niespodziewanie naprężyć. Szczególną uwagę należy zwrócić aby luźne elementy garderoby (np. szaliki, chusty, sznurki, gumki ściągaczy kurtek lub bluz itp.) oraz włosy nie znalazły się w zasięgu pracujących wentylatorów - istnieje realne ryzyko wplątana ich w obracające się wirniki!
Podczas lotu pasażerowie powinni stosować się ściśle do poleceń pilota oraz ustaleń przekazanych przez niego podczas odprawy przedstartowej.
Podczas lotu kategorycznie zabrania się: palenia tytoniu, a także innych ziół i substancji, siadania na burtach kosza, mocnego wychylania się, przełączania i blokowania zaworów paliwowych, ciągnięcia linek sterujących oraz wyrzucania i wylewania czegokolwiek z kosza balonu. Podczas lotu zabrania się wystawiania poza burtę kosza nie zabezpieczonych przed wyślizgnięciem się z rąk aparatów fotograficznych, lornetek, telefonów komórkowych ani innych nawet drobnych przedmiotów.
W trakcie lotu istnieje możliwość pobrudzenia. Operator nie ponosi odpowiedzialności za zabrudzenia odzieży.
9. Odpowiedzialność pasażera
Pasażer jest odpowiedzialny za każdą szkodę, którą spowodował swoim zachowaniem podczas obecności w miejscu operacji lotniczej i w statku powietrznym, jeżeli szkoda powstała w związku z naruszeniem regulaminu przez pasażera.
Pasażer jest odpowiedzialny za szkodę, jaką poniósł operator w wyniku wcześniejszego lądowania zgodnie z § 8 ust. 6 regulaminu. Jeżeli zachowanie pasażera miało miejsce przed startem, dowódca odmawia wykonania lotu a voucher uważa się za zrealizowany, bez prawa do ponownego umówienia terminu.
W przypadku uszkodzenia ciała współpasażerów spowodowanych:
nie stosowaniem się pasażerów do poleceń pilota
nie przestrzegania zasad szkolenia przed lotem
z innych przyczyn spowodowanych przez pasażera
Pasażer, który spowodował uraz u innego z współpasażerów ponosi wyłączną odpowiedzialność cywilną.
Wszelkie uwagi, reklamacje, zgłoszenia roszczeń, zgłoszenia uszkodzenia ciała muszą odbyć się przed zakończeniem usługi, po rozstaniu się z pracownikami firmy roszczenia nie będą uwzględniane.
10. Odpowiedzialność operatora
Operator jest odpowiedzialny za bezpieczne wykonanie operacji lotniczej zgodnie z obowiązującymi przepisami, w szczególności:
Wykonanie operacji sprawnym technicznie statkiem,
Wyznaczeniem na dowódcę osoby z odpowiednimi uprawnieniami, licencjami lotniczymi, ważnymi badaniami lekarskimi i odpowiednim doświadczeniem,
Niewykonanie lotu widokowego w przypadku niekorzystnych prognoz meteorologicznych.
Operator jest odpowiedzialny za realizację lotu widokowego w umówionym terminie, z uwzględnieniem postanowień określonych w § 3 ust. 4 regulaminu.
Operator odpowiada za wstępne przeszkolenie pasażera w zakresie zachowania na pokładzie statku powietrznego.
Operator odpowiada za organizację ruchu pasażera po miejscu operacji lotniczej. W każdym przypadku pasażer ma obowiązek wykonywania poleceń i instrukcji osób wskazanych przez operatora.
Operator nie odpowiada za niezrealizowanie lotu widokowego, jeżeli doszło do niego z przyczyn niezależnych od operatora. Za przyczyny niezależne od operatora uważane są w szczególności warunki meteorologiczne, usterki techniczne statków powietrznych lub maszyn obsługujących statki powietrzne, niedyspozycje dowódcy itp.
11. Przetwarzanie danych osobowych
Administratorem danych osobowych jest operator.
Operator przetwarza następujące rodzaje danych: dane osobowe, dane kontaktowe, waga pasażera.
Dane będą przetwarzane w celu prowadzenia organizacji lotów widokowych oraz obliczania masy i wyważenia balonu.
Podstawą przetwarzania danych osobowych jest BOP.BAS.030 i BOP.ADD.600 Rozporządzenia Komisji (UE) nr 2018/395.
Dane mogą być przechowywane przez okres 3 lat po zakończeniu lotu widokowego.
Pasażer ma prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, przy czym nie dotyczy to przetwarzania na cele wykonania lotu widokowego.
12. Postanowienia końcowe
Regulamin jest integralną częścią umowy o świadczenie usługi lotu widokowego.
Pasażer dokonując zakupu dla siebie lub osoba obdarowana przez kupującego voucher na lot oświadcza, że zapoznał się z treścią regulaminu.
W przypadkach nieuregulowanych w regulaminie, zastosowanie mają w pierwszej kolejności przepisy regulujące działalność lotniczą, następnie przepisy Kodeksu cywilnego.
Sądem właściwym dla sporów mogących wyniknąć ze stosowania regulaminu umowy o świadczenie usługi lotu widokowego będzie sąd miejscowo właściwy dla operatora.
Pasażerowie odbywają lot na własne ryzyko i odpowiedzialność. Firma PPHU Bartosz Kuziora nie ponosi odpowiedzialności za niezawinione przez nią szkody przewyższające wartość gwarantowanego ubezpieczenia dla miejsc pasażerskich balonu, którym wykonywany jest lot.
Pasażerowie składając podpis na liście pasażerskiej potwierdzają, że zapoznali się z niniejszym regulaminem i zakresem odpowiedzialności ze strony operatora.
Biorąc udział w locie należy mieć pełną świadomość, że baloniarstwo należy do sportów ekstremalnych.
Wszelkie reklamacje wynikające z realizacji lotu należy zgłaszać na adres: rezerwacje@lotybalonem.com